Swietowanie z lampionami

Nasze przedszkole ma różne nadprogramowe święta. Jutro wypada moje ulubione – Święto Lampionów. 

To wtedy przedszkolaki, opatulone w czapki i szaliki – wypisz wymaluj krasnoludki, snują się po przedszkolnym ogrodzie z dyndającymi na patykach lampionami, w poszukiwaniu magicznych orzechów, które rozsypała dla nich wiewióreczka. Błędne ogniki błyskają na trawniku, a rodzice przyglądają się temu z rozanielonymi twarzami.

Święto Lampionów

Wcześniej jest oczywiście występ dzieci zaaranżowany dookoła historii dziewczynki z latarenką i poczęstunek, ale to lampiony są gwoździem programu. Co roku wszystkie przedszkolaki same je przygotowują, wykorzystując raz oklejone kolorowym papierem słoiki, raz specjalny papier. Z rozczuleniem patrzę, jak przejęte dzierżą je w rączkach, oświetlając trawę przed sobą w poszukiwaniu orzechowych skarbów. Skarby też zawsze podziwiam – skorupki orzechów włoskich są precyzyjnie spreparowane w taki sposób, że ich normalne wnętrzności zastąpione są wyściółką z runa i błyszczącym koralikiem – skarbem w prezencie od wiewiórki. Zachwytom nad tymi znaleziskami nie ma końca (a ja nie przestaję podziwiać cierpliwości wychowawczyń, które te cuda nadziewały i sklejały).

To święto ma wymarzony klimat – jest ciemno i chłodno (taka pogoda zawsze kojarzy mi się z Mary Poppins, w której cudownych przygód nie brakowało), są ciepłe światełka, magia wydobywania skarbów ukrytych w orzechach. Jednak jest w jego organizacji coś uniwersalnego, co widać też na Jasełkach, Dniu Babci i Dziadka czy innych świętach. Chodzi o rozłożenie akcentów, skupienie się na celu świętowania. A celem jest nauczenie dzieci że świętowanie jest ważne. I pokazanie im jak to robić.

Jak się tak to napisze wychodzi banał. A jednak porównując święta w naszym przedszkolu z innymi, w których uczestniczyłam różnica jest wyraźna. Polega ona na tym, że u nas święta są dla DZIECI, a nie dla gości (rodziców, dziadków, żeby byli dumni) czy dla pań (żeby pokazały jak ładnie dzieci wyuczyły). Nie oznacza to, że rodzice są lekceważeni, a panie się nie starają. Przeciwnie, nastrój jest przyjazny i wszyscy aktywnie uczestniczą w obchodach. Jednak jasno powiedziane jest, że razem tworzymy atmosferę święta, którą dzieci mają przeżyć jako wyjątkową, inną od codzienności. Dlatego nie należy robić zdjęć (fotografują dwie wcześniej wybrane osoby), dużą wagę przykłada się do odświętnych ubranek czy odpowiednich przebrań, dekoracji sali. I co ważne wszystkie występy są krótkie – obliczone na ograniczoną wytrzymałość przedszkolaków, a dodatkowo włączające wszystkich. Nawet najbardziej nieporadne jeszcze-nie-trzylatki są jako grupa pastuszków czy aniołków częścią przedstawienia. Załatwia to od razu problem znudzenia i przeszkadzania – nikt się nie nudzi bo wszyscy są zaangażowani. Tym sposobem dzieci oczywiście cieszą się, ze rodzice przyszli na święto, ale w takiej samej mierze wczuwają się w przeżycie przedstawianej historii i specyfiki tego wyjątkowego dnia. Nie koncentrują się na wierszyku i liczeniu kroków w walczyku, nikt się nie przejmuje jeśli ktoś zapomniał swojej kwestii. Pani są doskonałymi suflerami i narracja toczy się dalej. Chcemy się przecież dowiedzieć czy dziewczynce uda się zapalić latarenkę, a nie czy Zosia lub Marek są w stanie zapamiętać co mówi niedźwiedź.

I jak tak sobie o tych świętach myślę to dochodzę do wniosku, że ich uniwersalne przesłanie, które staramy się przekazać dzieciom, tak samo ważne jest dla nas, dorosłych – warto jest świętować dla siebie. Nie dla występu przed innymi, ale dla wczucia się w magię i wyjątkowość pewnych chwil.

Reklamy

3 responses to “Swietowanie z lampionami

  1. Cieszę się, że nasz ranking #BlogowyCzwartek jest już jakoś rozpoznawalny i dziękuję Vanilla Island za jego polecenie. A autorce bloga dziękuję za skorzystanie z tego polecenia i zgłoszenie tekstu do zestawienia. No, i zapraszam oczywiście co tydzień 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s