Krakow z dziecmi outdoor

Wreszcie nadszedł czas na spokojne spędzanie weekendów i coraz dłuższych popołudni na zewnątrz. Co można robić z dziećmi pod gołym niebem w Krakowie?

Wioski świata w Krakowie

Wioski świata

Założenie jest takie, że zobaczymy jak mieszka się w kilku miejscach na różnych krańcach świata – w Afryce, Ameryce, Azji, Australii. I faktycznie – mamy tipi, igloo, domek na palach, gliniane chatki. Wszystko ze stosownym wyposażeniem i krótkim opisem przedmiotów. Co jednak jest największą atrakcją? Bieganie! A biegać można, bo teren jest duży, zakątki świata nęcą, a przemieszczać się między nimi można po wielkiej niby-mapie świata (z kostek brukowych) sprytnie połączonej systemem mostków. Miejsce świetne zanim zaczną się upały (bo nie ma cienia) na upuszczenie energii z potomstwa.

Praktycznie: ul. Tyniecka 39, ceny: dzieci od 3 lat 10 zł, dorośli 12 zł, bilet rodzinny (max 2 dorosłych i 3 dzieci) 28 zł www.wioskiswiata.org

wioska indiańska

Podglądanie samolotów

Kto nie był niech żałuje! I szybko to zmieni. My też wiele razy przejeżdżaliśmy obok rodzinek stojących z zadartymi głowami na ulicy Spacerowej, tuż obok Balic, myśląc, że kiedyś przyjedziemy. Widok samolotu zniżającego się i huczącego tuż nad naszą głową robi wrażenie, nie tylko na dzieciach. Można oglądać raz po raz. Ja miałam wrażenie takiego dziwnego zawieszenia między zwykłym życiem a romantyzmem podróży. Tak jakby liczne i rozmaite historie podglądanych pasażerów mogły mnie dosięgnąć tam na polu przy lotnisku i ciągnęły za sobą… Tymczasem dzieci przeżywały każde lądowanie i machały do pilotów.

Praktycznie: samoloty dobrze się ogląda z ul. Spacerowej, problem jest z zaparkowaniem w okolicy (na ulicy obowiązuje zakaz ruchu), potrzeba więc trochę cierpliwości na szukanie miejsca i około 5-10 minut na dojście z samochodu do punktu widokowego

podglądanie lądowania

Ogród botaniczny

Nie chodzi o walor edukacyjny, choć dla chętnych – występuje w dużych ilościach. Chodzi raczej o enklawę spokoju w środku miasta. Obok ruchliwe ronda i tłoczne uliczki, a tam wielkie drzewa, łagodne alejki, kwiatki w różnych rozmiarach i kolorach. Oranżerie, palmiarnie, fontanny, skalniaki, takie miejsca uspokajające, z innego świata. Przyznam, że mało mogę powiedzieć o roślinach. Dla mnie liczy się spokój – bieganie? proszę bardzo, nic znienacka nie wyjedzie, odpoczynek? ławek jest pod dostatkiem. I zieleń, zieleń, zieleń – zadbana i tak zwyczajnie ładna.

Praktycznie: ul Kopernika 27, ceny: dzieci powyżej 4 lat 4 zł, dorośli 7 zł, bilet rodzinny (2 dorosłych z dziećmi) 14 zł, czynne w sezonie w godzinach 9-19 (z wyjątkami dotyczącymi szklarni i wystaw) www.ogrod.uj.edu.pl

ogród botaniczny UJ

Dworek Białoprądnicki

Lubię go za romantyczne położenie w malutkim miłym parku, w którym jest wszystko co trzeba: wymiękczony duży plac zabaw, łąka (kiedyś widzieliśmy na niej scenkę piłkarską: Tata (podekscytowany): no gramy, gramy! Syn: Nieeee, tato, chodźmy już do domu…), mostek nad rzeczką, kaczki w rzeczce. Sielanka. W samym dworku często organizowane są zajęcia lub spektakle dla dzieci oraz różne spotkania i wystawy dla dorosłych. Działa tam też restauracja, jedzenia nie sprawdzałam, ale na pewno można pokrzepić się kawą i lodami. Miłe miejsce na niedzielę bez szczególnego wielkiego planu, taką po prostu miło spędzoną. Albo na pobieganie po przedszkolu jeśli ktoś ma blisko.

Praktycznie: ul. Papiernicza 2, dworek.eu

Ogród Doświadczeń

A tu opisu nie będzie, bo sami jeszcze nie byliśmy a chcemy (bo przypuszczamy, że to coś w stylu interaktywnej wystawy w Muzeum Inżynierii Miejskiej tylko w plenerze)!

Praktycznie: Aleja Pokoju 68, ceny (za zwiedzanie podstawowe): dzieci 7 zł, dorośli 7 zł, bilet rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci) 29 zł, www.ogroddoswiadczen.pl

Reklamy

One response to “Krakow z dziecmi outdoor

  1. Pingback: Krakow z dziecmi na zimne dni | [in]visible - blog o pieknie codziennosci·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s