Byc dama z obrazu Boznanskiej

Jedną z tych kobiet w sukni z mgiełki, z włosami upiętymi wysoko, w biżuterii jakiej teraz już nie ma (a w każdym razie jest bardzo nie-geometryczna, nie-jak-ze-sklepu-żelaznego i nie-prosta).

To powierzchowność. Fascynująca (tak jestem jedną z tych kobiet, którym nie przeszły księżniczkowe marzenia z dzieciństwa). W damach Boznańskiej pociąga mnie jednak co innego. Patrząc na nie mam nieodparte wrażenie, że czują się dobrze w swojej skórze. Są zadowolone z tego kim są, nie brakuje im pewności siebie. Chodzę po wystawie i myślę, że są interesującymi osobami, takimi z którymi nie opowiada się o głupotach, tylko prowadzi ciekawe rozmowy. Zaskakują rozmówcę, zadają śmiałe pytania, mają nieoczekiwane wnioski.

Młode i stare, patrzą oglądającemu w oczy i mówią „to ja”.

Jak być taką damą?

Odpowiedź i wdrożenie jej w życie to materiał w sam raz na projekt czy wyzwanie. Może niekoniecznie na Nowy Rok, raczej na życie.

Jako krok pierwszy polecam wycieczkę do Muzeum Narodowego w Krakowie, jeszcze przez chwilę można poprzechadzać się wśród patrzących dam.

Na koniec wracam jeszcze na chwilę do powierzchowności – za ok. 700 zł można na Etsy kupić sukienkę (zdjęcie 1, zdjęcie 2) – a może na coś takiego mówi się już suknia? – w klimacie dam.

sukienka_boznanska_1sukienka_boznanska_2

Są i sukienki za kilka tysięcy. Na podziwianiu ich mogłabym spokojnie spędzić cały wieczór, albo i dwa. To w sumie wystarcza jako antidotum na uczucie „chciałabym chociaż raz coś takiego założyć”. Wystarcza, bo dzięki tym obrazkom wiem, że to realne. Mogę kupić i założyć, albo zakładać cyklicznie, a nawet zrobić sobie z tego strój domowy (realizując wskazówki o tym, żeby wyglądu domowego nie lekceważyć).

Skoro więc wkładając odrobinę wysiłku mogę tak wyglądać, to mogę taka również być. Nie tylko w powłóczystej sukni, ale i w dżinsach rurkach i bluzce w paski czy co tam jest współczesnym uniformem. Patrzyć ludziom w oczy i czuć się dobrze w swojej skórze. Czy to nie brzmi przekonująco?

Ps. Ciekawe czy damy z obrazów Boznańskiej, gdyby mogły myślałyby „chciałabym chociaż raz coś takiego założyć” o dżinsach?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s