List do sw. Mikolaja – do czytania

Dzisiejszy świat tak jest zorganizowany, że i Mikołaj musi z wyprzedzeniem się decydować. A przynajmniej inspirować.

Różne takie inspiracje postanowiłam tutaj zgromadzić. Zaczynając od sprawy fundamentalnej, czyli książek.

ksiazki_od_mikołaja

Piaskowy Wilk – zacznę od tego, że są jeszcze dwa tomy (lub wydanie wszystkich trzech w jednym) co jest informacją kluczową, bo Wilk jest tak fantastyczny, że nie da się poprzestać na jednym. Opowieści o Karusi i jej towarzyszu zabaw, którego futerko migocze tysiącem złotych drobinek, a umysł iskrzy od nieoczekiwanych wyjaśnień są autentycznie wciągające dla małych i dużych. Codzienne wydarzenia z życia (pogryzienie przez komary, konieczność założenia odświętnego stroju czy zaprzyjaźnienia się z nieznajomą) stają się punktem wyjścia dla filozoficznych rozważań o sensie, o tym co ważne, co warto. I zawsze-ale-to-zawsze okazuje się, że da się na najbardziej oklepany temat spojrzeć z nieoczekiwanej strony. Choćby te komary, kto by pomyślał, że mają całą gamę owadzich sobowtórów? U nas funkcjonuje dialog rodzinny:

– [neutralnie] Co to są grzybiarki?

– [z pewnością] No takie panie, co zbierają grzyby

– [podejrzliwie] A w Piaskowym Wilku było…

Tak, to jest to ryzyko… Szczególnie jeśli nie czyta się osobiście wszystkich rozdziałów, które obejmują spectrum od kwarków po śmierć. A grzybiarek podobieństwo do komarów można sobie pooglądać tutaj.

Ja lubię w tej książce jeszcze to, że Karusia jest bardzo fajną dziewczęcą bohaterką, która daleka jest od różu a bliska dłubaniu w ziemi oraz to, że w jej rodzinie w domu „siedzi” tata, a mama co rano wychodzi do pracy, komentując co najwyżej taty propozycje obiadowe.

Wydawnictwo Zakamarki, 21,51 zł

Anatomia farmy – z dogłębnym opisaniem tego tytułu będzie gorzej, bo sami zamierzamy dopomóc Mikołajowi (lub Aniołkowi) w przyniesieniu do nas. Wyczytałam, że książka dokładnie i ciekawie opisuje wszelkie aspekty wiejskiego życia. Muszę jednak przyznać, że mnie ujęły ilustracje przedstawiające rozliczne rasy krów (podgląd dostępny na przykładowej stronie udostępnianej przez wydawnictwo). Może dlatego, że na wycieczce w Lichtensteinie w wieku lat nastu zastanawiałam się co to za dziwne kudłate zwierzęta tam chodzą…

Wydawnictwo Entliczek, 35 zł

Robimisie – to książeczka dla maluchów, z twardymi tekturowymi kartkami, w mojej ocenie bardzo odporna na niewprawne użytkowanie. I jaka piękna! Uwielbiam te wszystkie misie oferujące nam aktywność zawodoznawczą, że tak to ujmę. Mimo, że tylko stoją, twarzyczką do czytelnika, hipnotyzują i można je oglądać na okrągło. I nie tylko ja tak mam, również dziecko, które już z tego profilu wiekowego wyrosło. A przez to, że nie można się łatwo zdecydować który miś najfajniejszy, nie ma ryzyka szybkiego znudzenia.

Ja chyba najbardziej lubię fryzjera.

Chyba.

Wydawnictwo dwie Siostry 19.90 zł

Kosmos – świat w obrazkach – jako przykład całej serii obrazkowych książek popularnonaukowych dla dzieci, bardzo u nas lubianych. Nie jest to jakieś niesamowite odkrycie w dziedzinie ilustracji czy wyjątkowości pomysłu. To po prostu uczciwe nagromadzenie mnóstwa faktów i ciekawostek z danej dziedziny, czytelne ich „zobrazkowanie” i proste, zwięzłe opisanie.

Jakie jednak mogą być tego efekty! W temacie kosmosu weźmy choćby nieprzemijającą fascynację jądrem ziemi oraz deklaracje:

– Będę naukowcem, będę miał swój pojazd i będę badał jądro ziemi!

I pomyśleć, że rząd polski wydaje tysiące złotych na promocję zainteresowania karierami w nauce. Może Mikołaj i im przyniesie.

Wydawnictwo Olesiejuk, ok 10 zł

—–

Więcej inspiracji nastąpi.

Reklamy

2 responses to “List do sw. Mikolaja – do czytania

  1. Pingback: List do sw. Mikolaja – zabawki! | [in] visible·

  2. Pingback: 5 fajnych ksiazek dla dzieci – Mikolajki za pasem! | [in]visible - blog o pieknie codziennosci·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s